De fleste hunde har behov for regelmæssig negleklipning lige som os mennesker. Hundes kløer minder faktisk meget om vores negle. Den store forskel er dog, at hundes negle vokser hele vejen rundt om tåspidsen, men vores kun sidder oven på fingeren.
I dag tilbringer de fleste hunde størstedelen af deres tid indendørs, det betyder at deres negle vokser hurtigere end de slides ned, da de ikke tilbringer tilpas tid på hårdt eller ru terræn.
En god tommelfingerregel til hvornår neglene skal klippes, er når man kan høre hundens skridt mod underlaget – altså høre ”tap-lyden” af neglene mod underlaget. Neglene må ikke kunne nå jorden, for så vil de slå mod jorden, når hunden bevæger sig og have nemmere ved at flække eller hænge fast i noget.
For at negleklipningen bliver en god oplevelse for din hund, kan du med fordel træne med positiv forstærkning allerede fra hvalp. Dette kan gøres ved at hvalpen vænnes til at man kan tage alle poter, pille ved neglene og kigger imellem trædepoterne. Imens dette gøres, bruges en masse godbidder til belønning. Rør’ neglen med klipperen, uden at klippe og så belønne igen. Når hvalpen er ligeglad med berøringerne, kan man klippe det yderste af en negl. Jo mere man får det trænet, jo flere negle kan man tage.
Hvad skal du bruge for at klippe negle?
Det er vigtigt at man har en god negleklipper, den skal være skarp, have en god fjedring så den ikke kommer til at flosse neglene, når du klipper.
Guillotine saksen er ofte bedst til små hunde, hvor klotangen er god til de større hunde. Men vigtigst af alt er den negleklipper, du har det bedst med at bruge, den der gør det bedste job.
En god idé kan også være at have noget blod stop/klip stop, for hvis uheldet er ude og du kommer til at klippe for meget af, så kan du nemt stoppe blødningen. Og igen er det en god idé at have en masse lækre godbidder som belønning.
En anden god idé kan også være et skridsikkert underlag til hunden.
Vælg altid et godt tidspunkt at klippe neglene, hunden skal være afslappet, så efter den har spist eller efter en luftetur.
Hold hundens pote i hånden, det er altid en god idé at starte med forpoterne. Husk kun at klippe spidsen af, er neglene meget lange klipper du langsomt lidt mere af, så du får klippet dem helt ind. Det er vigtigt at du tager lidt ad gangen, så du ikke klipper ind i neglekødet, her er der både nerver og blodårer, dette vil gøre ondt på hunden og kan bløde. På hunde med hvide negle er det let at se hvortil man skal klippe, har din hund sorte negle, kan du holde øje med mørkere pletter i midten af den nyklippede negl. Det er her neglekødet begynder.
Når du klipper neglen, skal du klippe vinkelret. Og husk, hvis ikke du føler dig tryg ved selv at klippe din hunds negle, så kan man altid få det gjort ved dyrlægen eller de fleste hundesaloner.
Hvor kan du finde vores produkter?
- Over 200 landsdækkende forhandlere
- Både webshops og fysiske butikker
Tungelstaboden
Tungelstavägen 121
TEBA Dogman Hörby
Transportvägen 4
Byatassar
Industrigatan
Sävsjö Zoo
Terrassgatan 2
Maria's Dyrefoder
Fragdrupvej 9, Stenstrup
Woodlooks
Nya Torget 4
Foderbua i Solberg AB
Solberg 153
Örkelljunga Lantmannaaffär AB
Drakabygget 1256
Megs Djurbruk i Svedala
Malmövägen 97
We of Sweeden
Ströbogaten 10
Wdog.se
Industrigatan 1
FirstVet AB
Strandvägen 47
Jami Hundsport
Kolonivägen 17
Loppetjansen.dk (Webshop og afhentning)
Østbirkvej 7
Foder & Fritid webshop
E Christensens Vej 86
Toftnæs Landhandel
Toftnæsvej 25
Landhandlen Salten/Gappay
Horsensvej 12, Salten
Luneborg Foder & Energi
Luneborgvej 306
Foderven.dk
Saltøvej 41
Hegn & Grovvare
Viborgvej 227
Vojens Dyreklinik ved Sommerlund Vet
Søndre Ringvej 3
Landhandlen / Gappay
Ebstrupvej 60
Salling Grovvare - Brodal
Amtsvejen 49, Brodal
Salling Grovvare
M. P. Stisens Vej 17
EwersLandbutik.dk
Langelandsvej 2
Bonnie Dyrecenter Esbjerg
Strandby Kirkevej 138
Horreds Lantmanna AB
Istorpsvägen 4
Continuous Improvement
Sniberup 9349
C.M Zoocenter AB
Norra Västeråsvägen 8
Klausen Import
Værkstedsvej 24C
HesteGrovvaren
Testrupvej 59
Hjerterummet / Byens Dyr
Jernbanegade 52
Vildtremisen
Trunderupvej 10
Agroland Tvis
Skautrupvej 32B, Tvis
Agroland Grønhøj
Mønstedvej 13 Grønhøj
Agroland Næsbjerg
Hovedgaden 15, Næsbjerg
Agroland Snejbjerg
Snerlundvej 2, Snejbjerg
Gustavsbergs Odlingar & Mertjänst, Handelsträdgård, odling, blomster- & djur-butik
Tranåsvägen Gustavsberg 1
Slutarps Kvarn AB
Kvarngatan 2
4Pets Sweden
Lillpitevägen 630
Kämparglöds Hundcenter
Östra Spång 539
Burseryds Lantmän
Vidkundsvägen 1
Godhems Zoologiska
Kungsladugårdsgatan 22
Zoo One Skara AB
Smedstorpsgatan 6
Tollans Häst & Foder
Aspenvägen 11
Chaspades Butik
Östberg 114
Ale Zoo - en del av Dogman
Svenstorpsvägen 19
Slagugglan.se för hund
jakt
Braås Järnhandel AB
Sjösås Kruthuset
Framnäs Zoo - Lidköping
Framnäsvägen 1
Arboga Häst Och Hund
Nygatan 16B
Team Alutorp AB
Frestensfällevägen 64
Dalviks Kvarn AB
Åkerängstavägen 2
Christensens Bygg & Foder AB
Lunnvägen 7
Djurhuset i Mariefred
Ruddammsgatan 2